GG „Dr Dragan Milić” napustilo još troje odbornika, a „Biramo Niš” jedan!
Niš – Da nije izlazak odbornika Grupe građana „Dr Dragan Milić” iz Gradskog parlamenta u Nišu jedini, govori i juče ozvaničen stav još nekih odbornika drugih grupa građana niške opozicije. Naime, Slaviša Dinić iz Koalicije „Biramo Niš”, koja ima deset (10) odbornika u Skupštini grada, saopštio je da on i odbornica Dragana Milutinović sa iste liste napuštaju ovu koaliciju. I pojašnjava da su u Koaliciji „Biramo Niš” on i Milutinovićeva bili na kvoti Narodnog pokreta Srbije.
Dinić je izjavio da će Dragana Milutinović i on, zajedno sa odbornicom Lelom Lazović iz GG „Dr Dragan Milić”, formirati zasebnu odborničku grupu u niškoj skupštini. Jer, objasnio je, po zakonu za takvu odborničku grupu potrebna su najmanje tri odbornika. Rekao je i da će on biti šef te nove odborničke grupe.
To bi značilo i da je pored Olivera Paunovića i Milene Vakić Paunović, Grupu građana „Dr Dragan Milić” napustila i treća odbornica – Lela Lazović. Inače, pre nekoliko dana ovo dvoje pomenutih odbornika ove opozicione grupe, koja je na junskim izborima osvojila 16 mesta u niškoj Skupštini grada, odlučilo je da napusti dr Milića.
Za sada nije baš sasvim jasno koji je stvarni razlog za ovakve poteze opozicionih odbornika. Valja se setiti da je, posle svih događanja nakon izbora 2. juna ove godine, dugog sporenja oko izbornih rezultata, konačno 12. avgusta konstituisana Skupština grada. Od 61 odbornika u Gradskom parlamentu Niša većinu – 31 mesto zauzeli su koalicija oko SNS i sa liste izborne „Aleksandar Vučić – Niš sutra” (koja je osvojila 30 mesta) i Ruska stranka „Rusija i Niš u srcu” (sa jednim odbornikom). Preostalih 30 mesta pripalo je opozicionim strankama koje su, svaka za sebe, izašle na izbore. Grupa građana „Dr Dragan Milić” dobila je 16 odborničkih mesta, koalicija „Biramo Niš” 10, grupe građana „Kreni–promeni – I ja sam Niš” i „Ujedinjeni – Nada za Niš” po dva odbornička mandata. U međuvremenu, formirana je skupštinska vlast i u svih pet niških gradskih opština – u četiri (Palilula, Pantelej, Niška Banja i Crveni krst) većinska vlast pripala je kao i u Skupštini grada naprednjacima, socijalistima i strankama koje su bile u koaliciji sa njima, a niška opozicija uspela je da osvoji većinu i u Gradskoj opštini Medijana.
Kada se očekivalo da će niška skupština (kao i u gradskim opštinama) početi normalno da funkcioniše, došlo je do prvih potresa – među odbornicima opozicije: Grupu građana „Dr Dragan Milić” napustilo je pomenutih dvoje odbornika – Milena Vakić Paunović, advokatica i deo pravnog tima niške opozicije posle izbora, i Oliver Paunović, privatni preduzetnik i drugi na izbornoj listi za gradski parlament (nisu, bez obzira na isto prezime, u srodstvu). Došlo je, kako je priča, „do programskih i strateških razmimoilaženja”.
Kako je objasnio dr Milić, koji je rekao da je obavešten o izlasku ovo dvoje odbornika iz njegove političke grupe, odbornici Milena Vakić Paunović i Oliver Paunović „samostalno će ubuduće delovati i formirati samostalnu odborničku grupu jer, istakao je, imaju drugačiju viziju lokalne politike”. Oliver Paunović je kazao „da mu se ne dopada način kako se upravlja gradskom opštinom Medijana”.
Međutim, spekuliše se i da problemi u ovoj „političkoj organizaciji” nisu samo zbog organizovanja vlasti u Gradskoj opštini Medijana. Naime, jedan od brojnih komentara je da su nepremostive razlike između osnivača političke grupe, koja je ponela i njegovo ime u nazivu dr Dragana Milića, i odbornika koji su napustili grupu Milene Vakić Paunović i Olivera Paunovića, nastale posle odluke dr Milića da (na republičkom nivou) formira Pokret za decentralizaciju Srbije (PODES). Budući da je (krajem avgusta) dr Dragan Milić izabran za predsednika Pokreta za decentralizaciju Srbije, očigledno je, komentariše se, da Grupa građana „Dr Dragan Milić” prerasta u (republički) pokret i da je to nova faza njegovog (Milićevog) političkog delovanja, ali i da, očigledno, neki od „njegovih” saradnika (i odbornika) na prethodnim lokalnim izborima, u Nišu i posle njih, nisu želeli ili nisu bili voljni da to prihvate.