
Studenti iz Novog Sada doći će peške u Beograd, a odatle dalje svi zajedno idu u Kragujevac. Istovremeno, iz Niša u Kragujevac, opet peške, studenti kreću u Kragujevac. Tako če, izgleda, biti i u ostalim gradovima Srbije.
Da li će se nešto veliko i šta zbiti u Kragujevcu 15. februara, kada slavimo Dan državnosti, ovoga puta obeležavajući i 190 godina od donošenja Sretenjskog ustava, prvog najvišeg pravnog akta moderne Srbije? Studenti iz cele Srbije koji dugo već učestvuju u protestima i blokadama dolaze i to peške (!) iz svih gradova u Kragujevac!
Ovaj skup najvećeg rizika preti da potpuno parališe Kragujevac na Sretenje, jer će i snage reda i bezbednosti biti u ogromnom broju tog dana u gradu na Lepenici.
Studenti iz Novog Sada doći će peške u Beograd, a odatle dalje svi zajedno idu u Kragujevac. Istovremeno, iz Niša u Kragujevac, opet peške, studenti kreću u Kragujevac. Tako če, izgleda, biti i u ostalim gradovima Srbije.
Kragujevac – Još otkako se prvog februara u Novom Sadu, na velikom protestu kojem je prethodio marš beogradskih studenata, pojavio natpis „15. 2. Svi u Kragujevac”, mnogi se pitaju šta znači taj poziv i da li će se tog dana nešto veliko zbiti u Kragujevcu. Učesnici protesta priželjkuju masovna okupljanja, ali su u gradu na Lepenici mnogi zabrinuti zbog sukoba koji bi se mogli desiti na Sretenje. Tenzije postaju sve veće kako se približava taj značajan dan za Srbiju, ali studenti, za sada, ne žele da otkriju svoj plan.
Šta je to što bi moglo da se desi ovog Sretenja u Kragujevcu, i da li je vazda raspeta i podeljena Srbija u ovom trenutku spremna da iznedri jedinstven odgovor koji bi vodio ka mirnom rešenju ozbiljne društvene i političke krize, ili će prenapeta struna međusobne netrpeljivosti možda pući nad već otvorenim bezdanom teških građanskih sukoba?
Protesti studenata u Kragujevcu traju već dva meseca. Započeli su ih studenti Filološko-umetničkog fakulteta, kojima su se priključile kolege sa ostalih pet fakulteta u gradu. Podršku studentima daju đaci i profesori Prve gimnazije, u kojoj je nastava obustavljena. S vremenom su na ulice izašli i đaci drugih srednjih škola u Kragujevcu, a proteste održane četvrtog februara predvodili su bajkeri i seljaci na traktorima. Protestuju i pojedini zdravstveni radnici, a advokati se drže odluka Advokatske komore Srbije.
Grupa zaposlenih u Radio-televiziji Kragujevac je u ime Sindikata novinara Srbije zatražila ostavke i smenu rukovodstva ove medijske kuće, zahtevajući da se uređivačka politika uskladi sa zakonskim okvirima i profesionalnim standardima, ali i da se prestane sa pritiscima, ucenama i pretnjama kojima su izloženi na poslu. U javnom obraćanju, ovi medijski poslenici su se požalili i na cenzuru.
„Nedavno je održan masovan protest ispred prostorija RTK-a. Svojom uređivačkom politikom rukovodstvo RTK-a dovodi u opasnost lični i profesionalni integritet zaposlenih”, navela je ova grupa novinara.
Šumadijski centar za građanski aktivizam „Res Publika” i opozicione stranke žestoko su reagovali povodom, kako su naveli, nasrtaja funkcionera vladajuće Srpske napredne stranke na portal „Glas Šumadije”. Zatražili su i smenu zamenice predsednika Skupštine grada Anđelke Stojković, koja je u komentarima na društvenim mrežama optužila „Glas Šumadije” za „jasnu pretnju državnosti i ustavnosti Srbije”, nakon što je ovaj portal na svojim stranicama objavio fotografiju transparenta iz Novog Sada sa natpisom „15. 2. Svi u Kragujevac”.
Ovim povodom reagovao je i bivši funkcioner Srpske napredne stranke, nekadašnji zamenik predsednika Skupštine grada Kragujevca Zoran Mladenović, sada čelnik opozicionog Pokreta za promene i progres.
„Svesni da su im mediji glavni stub vlasti i alat za kreiranje javnog mnjenja, funkcioneri SNS-a gase, dezavuišu i targetiraju svaku platformu koja teži istinitom izveštavanju. Visoki funkcioneri SNS-a, od kojih su neki i nosioci javnih funkcija, bezočno manipulišu neistinama dovodeći javnost u zabludu, a etiketiraju i napadaju medije otvorene za realnost i istinu.”
S druge strane, kragujevački odbor SNS-a je upozorio na niz incidenata ispred prostorija ove stranke u kojima su razbijeni izlozi i naružene slike partijskih čelnika.
„Kukavički čin ove vrste, koji se ponavlja po ko zna koji put, ostavlja trajne posledice. I nije fizička imovina jedina šteta, jer na ovaj način počinioci podrivaju sigurnost i miran život naših građana. Članovi SNS-a se ne plaše ovakvih nedela i kukavičluka, ali podsećamo sve građane Kragujevca da za vreme vladavine sadašnje opozicije i vremena kada se naša stranka nalazila sa druge strane vlasti nije razbijen nijedan izlog, nije ofarbana nijedna figura, nije uništena ni jedna jedina svojina vladajućih. Nije, zato što to nije princip političke borbe i rada SNS-a.
U moru informacija o protestima, sukobima i reakcijama u etar se jedva probila vest o aktivnostima Narodnog muzeja Šumadije u Kragujevcu, koji će povodom Dana državnosti 15. februara objaviti digitalno izdanje Sretenjskog ustava, prvog najvišeg pravnog akta moderne Srbije, donetog 1835. pod knezom Milošem Obrenovićem. Na Sretenje 1804. Karađorđe je podigao Prvi srpski ustanak, taj dan je i veliki crkveni praznik, a po narednom verovanju Sretenje označava susret zime i leta.
Šta će doneti Sretenje 2025. teško je reći, ali će Kragujevčani svakako obeležiti taj dan, sa podsećanjem da je ustavotvornost moderne Srbije počela baš u ovom gradu, pre 190 godina, kada se na livadi pored Lepenice okupilo 10.000 duša, zajedno sa narodnim prvacima, učenim ljudima, crkvenim velikodostojnicima i ustaničkim vođama koji su u tom trenutku izražavali državotvorno jedinstvo.